Aikataulut

Linja 3 Linja-autoasema – Tori – Bodö (Öja) – Linja-autoasema

Huom! Uusi aikataulu 30.3.2020 lähtien (toistaiseksi voimassa)

Koulupäivinä

Kaksi vuoroa aamulla klo 6.50 ja 8.00

6.50 8.00 Hickarö
6.55 8.05 Knifsund
7.00 8.10 Tjäru
7.05 8.15 Bodö
7.10 8.20 Knifsund
7.25 8.30 Kvikant
7.32 8.37 Torikatu (Länsipuiston koulu)
7.35 8.40 Linja-autoasema
7.40 8.45 Hakalahti (Donnerska skolan)
7.45 8.50 Mäntykankaan koulu
7.48 8.52 Tehtaankatu (Ykspihlajan, Kirkonmäen koulu)
7.50 8.54 Mariankatu (Kiviniityn koulu)
7.52 8.56 Mariankatu (Karleby svenska gymnasium)
Koulupäivinä
Kaksi vuoroa iltapäivällä klo 12.10 ja 13.10
12.10 13.10 Linja-autoasema
12.15 13.15 Hakalahti (Donnerska skolan)
12.18 13.18 Tori
12.20 13.20 Länsipuiston koulu 
12.23 13.23 Tehtaankatu (Ykspihlajan, Kirkonmäen koulu)  
12.30 13.30 Kvikant
12.40 13.40 Knifsund
12.45 13.45 Bodö
12.50 13.50 Tjäru
12.53 13.53 Knifsund
12.55 13.55 Pohjoisväylä
13.10 14.10 Linja-autoasema

Normaali aikataulu

HUOM! Tämä aikataulu ei ole voimassa 30.3.2020 alkaen Koronaepidemiasta johtuen!

ma – pe

6.50 8.00 9.00 Hickarö
6.55 8.05 9.05 Knifsund
7.00 8.10 9.10 Tjäru
7.05 8.15 9.15 Bodö
7.10 8.20 9.20 Knifsund
7.25 8.30 9.30 Kvikant
7.32 8.37 9.37 Torikatu (Länsipuiston koulu)
7.35 8.40 9.40 Linja-autoasema
7.40 8.45 9.45 Hakalahti (Donnerska)
7.45 8.50 9.50 Mäntykankaan koulu
7.48 8.52 9.52 Tehtaankatu (Chydenius, Ykspihlajan, Kirkonmäen koulu)
7.50 8.54 9.53 Mariankatu (Kiviniityn koulu)
7.52 8.56 9.54 Mariankatu (Karleby svenska gymnasium

Reitti: Rantatie – Tjäruntie – Öjantie – Rantatie – Kvikantintie – Seksmannintie – Laajalahdentie – Satamatie – Energiatie – Torikatu – Kustaa Aadolfin katu – Tehtaankatu – Linja-autoasema – Rautatienkatu – Kaarlelankatu- Antti Chydeniuksen katu – Pengerkatu – Banerinkatu – Topeliuksenkatu – Kaarlelankatu – Antti Chydeniuksen katu – Herman Renlundin katu – Torikatu – Tehtaankatu – Mariankatu – Terveystie – Pohjoisväylä – Rantatie

HUOM! Tämä aikataulu ei ole voimassa 30.3.2020 alkaen Koronaepidemiasta johtuen!

12.10 13.10 14.10 15.10 16.00 Linja-autoasema
12.15 13.15 14.15 15.15 16.05 Hakalahti (Donnerska)
12.18 13.18 14.18 15.18 16.10 Tori
12.20 13.20 14.20 15.20 16.10 Länsipuiston koulu 
12.23 13.23 14.23 15.23 Tehtaankatu (Chydenius, Ykspihlajan, Kirkonmäen koulu)  
12.30 13.30 14.30 15.30 16.20 Kvikant
12.40 13.40 14.40 15.40 16.30 Knifsund
12.45 13.45 14.45 15.45 16.35 Bodö
12.50 13.50 14.50 15.50 16.40 Tjäru
12.53 13.53 14.53 15.53 16.43 Knifsund
12.55 13.55 14.55 15.55 16.45 Pohjoisväylä
13.10 14.10 15.10 16.00 Linja-autoasema

Reitti: Linja-autoasema – Rautatienkatu – Kaarlelankatu – Antti Chydeniuksen katu – Pengerkatu – Banerinkatu – Tervanpolttajankatu  – Runeberginkatu – Antti Chydeniuksen katu – Hakalahdenkatu – Torikatu – Tehtaankatu – Energiatie  – Satamatie – Laajalahdentie – Kvikantintie – Rantatie – Öjantie – Tjäruntie – Rantatie – Pohjoisväylä – Tehtaankatu – Linja-autoasema

Linja 6 Kokkola – Sokoja – Kokkola

HUOM! Tämä aikataulu on voimassa 30.3.2020 alkaen Koronaepidemiasta johtuen! Klo. 8.00 ja 9.15

Koulupäivinä
ma – pe

8.00 9.15 Linja-autoasema
8.05 9.20 Koivisto
8.15 9.25 Ventjärvi
8.20 9.30 Harju
8.25 Övre-Såka
8.30 Harju
8.50 9.50 Linja-autoasema

 

HUOM! Tämä aikataulu on voimassa 30.3.2020 alkaen Koronaepidemiasta johtuen! Klo. 12.20 ja 15.20
Koulupäivinä
ma – pe
12.20 15.20 Linja-autoasema
12.35 15.35 Harju
12.40 15.40 Övre-Såka
12.45 15.45 Harju
Ventjärvi
12.55 15.55 Koivisto
12.05 15.05 Isokylän koulu
12.10 15.10 Linja-autoasema

 

 Aikataulu 21.10.2019 alkaen

HUOM! Tämä aikataulu ei ole voimassa 30.3.2020 alkaen Koronaepidemiasta johtuen!

Koulupäivinä
ma – pe

6.50 8.00 9.15 Linja-autoasema
6.55 8.05 9.20 Koivisto
7.05 8.15 9.25 Ventjärvi
7.10 8.20 9.30 Harju
7.15 8.25 Övre-Såka
7.20 8.30 Harju
7.40 8.50 9.50 Linja-autoasema

Reitti aamupäivä: Linja-autoasema – Vaasantie – Koivisto – Ventjärvi – Harju 1) – Övre-Såka – Harju – Rasmus – Kallinen – Sokojantie – Ventuksentie – Isokylän koulu 2) (Juvalantie – Kruunupyyntie – Kallisentie) – Vaasantie – Linja-autoasema – Rautatienkatu – Ristirannankatu – Pitkänsillankatu – Ouluntie – Korpintie – Huhdantie – Antti Chydeniuksen katu – Kustaa Aadolfin katu – Linja-autoasema

1) klo 9.15 vuorolla auto palaa Harjusta suoraan takaisin Rasmuksen/Kallisen kautta linja-autoasemalle
2) ainoastaan klo 8.00 lähtevä vuoro

Aikataulu 21.10.2019 alkaen

HUOM! Tämä aikataulu ei ole voimassa 30.3.2020 alkaen Koronaepidemiasta johtuen!

Koulupäivinä
ma – pe

12.20 13.20 14.20 15.20 16.20 Linja-autoasema
12.35 13.35 14.35 15.35 16.35 Harju
12.40 13.40 14.40 15.40 16.40 Övre-Såka
12.45 13.45 14.45 15.45 16.45 Harju
Ventjärvi
12.55 13.55 14.55 15.55 16.55 Koivisto
12.05 13.05 14.05 15.05 Isokylän koulu
16.05 Vaasantie
12.10 13.10 14.10 15.10 16.10 Linja-autoasema

Reitti iltapäivä: Isokylän koulu – Kallisentie – Ventuksentie – Vaasantie – Linja-autoasema – Vaasantie – Ventuksentie – Kallinen – Rasmus – Harju – Övre-Såka – Harju – Ventjärvi – Koivisto 3) – Kruunupyyntie – Kallisentie – Isokylän koulu – Ventuksentie – Vaasantie – Linja-autoasema

3) klo 16.20 vuoron reitti päättyy Koivistoon

Palveluliikenne

Kokkolan kaupungin palveluliikenne/taksibussi on kaikille avointa joukkoliikennettä. Henkilökohtaiseen palveluun ja liikuntarajoitteisten kulkumahdollisuuksiin on panostettu perinteistä joukkoliikennettä enemmän. Kalustona on matalalattiainen pienoisbussi, jossa kuljettajan lisäksi matkustajien apuna on avustaja. Reitit ovat periaatteessa kiinteitä, mutta niihin voidaan tehdä poikkeamia aikataulun sallimissa puitteissa. Poikkeamissa erillinen tilaus on tehtävä hyvissä ajoin numerosta 0400 799 480. Matkasta peritään normaali kaupunkiliikenteen hinta, mikä perustuu matkan pituuteen.  Esimerkiksi alle 6 kilometrin matkalla yhdensuuntaisen matkan hinta on 3,30 euroa.

Palveluliikenne on käytettävissä maanantaista perjantaihin lukuun ottamatta arkipyhiä sekä joulu- ja juhannusaattoja klo 8.00- 16.00 välillä. Reitit kattavat suhteellisen hyvin koko (vanhan) Kokkolan alueen kyläalueet mukaan lukien. Reitit ovat meno-paluureittejä ja ne on aikataulutettu niin, että asioimisaikaa jää keskustassa noin yksi tunti.

Kiinteiden reittien lisäksi viikonpäivästä riippuen käytettävissä on vapaasti tilattavaa aikaa päivittäin 1-4 tuntia. Vapaasti reititettävä liikennöinti tapahtuu lähinnä keskustassa ja sen välittömässä läheisyydessä. Erillinen tilaus on tehtävä hyvissä ajoin aiemmin mainitusta kutsunumerosta. Reitit ja aikataulut ovat voimassa toistaiseksi.

Palveluliikenteestä voi kysellä tilausnumerosta 0400 799 480 tai kaupungin perusturvan vammaispalvelusta, puh. 040 8065 114 ja 040 8065 244

Palveluliikenteen vakioreittien numerointi

ajopäivä
1. Kauko – Rödsö – Keskusta to
2. Vitsari – Kaustari – Ventus – Keskusta ma
3. Vitsari – Vessi – Keskusta to
4. Runttujärvi – Hassinen – Sokoja – Keskusta to
5. Kaustari – Ventus – Isokylä – Keskusta ti ja pe
6. (Halkokari) – Kiviniitty – Hakalahti – Keskusta pe
8. Ykspihlaja – Koivuhaka – Mesilä – Keskusta ti ja pe
9. Öja – Kvikant – Keskusta ke

Palvelulinjan liikennöinnistä vastaa Dahl Citybus Oy, puh. (06) 8229 024.